Małe Mosty

Projekt 

Małe Mosty - Pilotażowy projekt wolontariatu środowiskowego na rzecz rodzeństwa dzieci z autyzmem

realizowany jest w związku z ogłoszeniem otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2013 r. i jest dofinansowywany ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Rodzaj zadania publicznego: Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunów, kadry i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego

Nie bój się pomagać - wolontariat zmienia życie (projekt Małe MosTy zakończony)

30 listopada zakończyliśmy pilotażowy projekt wolontariatu na rzecz rodzeństwa dzieci z autyzmem "Małe MosTy". Przez dwa miesiące 16 uczennic z VII LO w Krakowie wspierało 16 dzieci - prowadziło zajęcia w domach, pomagało w lekcjach, zawoziło i przywoziło na zajęcia dodatkowe. Nawiązało się wiele przyjaźni, które zapewne będą trwały jeszcze długo po zakończeniu projektu. Wszystkim bardzo dziękujemy - także pani Agnieszce Foryś i Dyrekcji VII LO za pomoc w organizacji projektu. A o tym, że warto pomagać, a wolontariat zmienia życie, można przeczytać tutaj: http://www.vii-lo.krakow.pl/news5.php. Az 10 osób chce dalej współpracować ze Stowarzyszeniem i być naszymi Wolontariuszami, spotykając się ze swoimi podopiecznymi - jak widać wolontariat uczy i zmienia ludzi, dlatego naprawdę warto!

Małe Mosty- warsztat dla rodzeństwa dzieci z autyzmem

W ubiegłą sobotę w ramach "Małych MosTów" zorganizowaliśmy warsztaty dla rodzeństwa dzieci z autyzmem biorącego udział w projekcie. Oprócz integracji celem była przede wszystkim dobra wspólna zabawa. I udało się! Na początku przedstawialiśmy się bez użycia słów - wykorzystując tylko gesty, ruch i napisy. Dzieci dowiedziały się, że można komunikować się z innymi także wtedy, gdy ktoś nie potrafi mówić. Później każdy z uczestników miał zaprojektować instrukcję swojej ulubionej zabawy - tak, żeby inni oglądając ją, mogli bez problemu się w nią bawić. W końcu nadszedł czas na wspólne zabawy - była gra w kalambury, gry planszowe i wyścigi sportowe. Nie zabrakło także zajęć plastycznych - uczestnicy mieli wykonać swoją własną książkę, po wspólnym przeczytaniu fragmentu "Kosmity". Następne warsztaty już wkrótce!

Małe Mosty - wolontariusze rozpoczęli prace w domach

Od spotkania z psychologiem rozpoczęliśmy pilotażowy projekt na rzecz rodzeństwa dzieci z autyzmem - Małe Mosty . Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat autyzmu oraz dowiedzieli się od pani psycholog, jak od środka wygląda rodzina dziecka z autyzmem i jak może czuć się rodzeństwo dzieci z zaburzeniami. Były także warsztaty, odgrywanie scenek zabaw z dziećmi i dyskusja na temat roli wolontariusza i zadań, jakie ma do spełnienia. Od poniedziałku szesnaście Wolontariuszek rozpoczyna zajęcia w domach z dziećmi, które potrwają do 30 listopada.

 

Zapraszamy uczniów szkół średnich zainteresowanych WOLONTARIATEM

Zapraszamy uczniów szkół średnich zainteresowanych WOLONTARIATEM do udziału w pilotażowym projekcie wsparcia rodzeństwa dzieci ze spektrum autyzmu. Projekt „Małe MosTy” to ODPOWIEDŹ na potrzebę wsparcia rodzeństwa dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w zakresie organizacji i spędzania czasu wolnego
Oczekujemy:
• dyspozycyjności w wymiarze około 2 godzin tygodniowo
• odpowiedzialności, sumienności i zaangażowania w spotkania
z dzieckiem
• uczestnictwa w szkoleniach i organizowanych przez nas warsztatach
• zawarcia umowy o wolontariat

Projekt „Małe MosTy” to SZANSA na zdobycie wiedzy i doświadczenia w pracy z dziećmi z rodzin ze spektrum autyzmu
Zapewniamy:
• dwa szkolenia tematyczne wprowadzające w zagadnienia wolontariatu (wrzesień, listopad 2013)
• opiekę koordynatora projektu
• udział w zajęciach dziecka
• warsztaty z psychologiem
• certyfikaty udziału w szkoleniach oraz w projekcie wolontariatu „Małe MosTy”
Spotkanie informacyjne odbędzie się w piątek, 13 września 2013, o godzinie 15:00 w VII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie (ul. S. Skarbińskiego 5)

Ankiety zgłoszeniowe tutaj

Rekrutacja rodzeństywa dzieci ze spektrum autyzmu

Drodzy Rodzice
2 września 2013 Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych "Zacisze" rozpoczęło pilotażowy projekt wolontariatu środowiskowego na rzecz rodzeństwa dzieci z autyzmem "Małe MosTy".
Projekt zakłada wsparcie 25 dzieci – rodzeństwa dzieci ze spektrum autyzmu. Wolontariuszami będą uczniowie szkół średnich, którzy w wymiarze 2 godzin tygodniowo wesprą dzieci na terenie ich domu. W trakcie trwania projektu wolontariuszom zapewniamy
2 szkolenia tematyczne wprowadzające w zagadnienie wolontariatu oraz warsztaty z psychologiem.
Zajęcia rozpoczną się 1 października i potrwają do 30 listopada 2013. Wszystkich zainteresowanych Rodziców zapraszamy do wypełnienia ankiety i odesłanie jej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Termin zgłoszeń upływa 20 września 2013.