ctrlScratch - nowa edycja. Nauka programowania w języku Scratch dla dzieci ze spektrum autyzmu lub Zespołem Aspergera

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „ZACISZE”  informuje, że w partnerstwie z  SOSW Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych  w Krakowie realizuje projekt  ctrlScratch
Celem projektu jest wsparcie rozwoju dzieci w zakresie kreatywnego myślenia, umiejętności analitycznych oraz poznawczych i społecznych.
Projekt przeznaczony jest dla dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera w wieku od 8 lat z umiejętnością pisania oraz czytania  i obejmuje przeprowadzenie cyklu zajęć komputerowych nauki podstaw programowania w języku dla dzieci „Scratch”  
Rodziców dzieci zainteresowanych udziałem  w projekcie zapraszamy do zapoznania się  z kryteriami rekrutacyjnymi i wypełnienia do  16 października 2015 ankiety zgłoszeniowej dostępnej na stronie

Projekt polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć komputerowych z zastosowaniem języka programowania dla dzieci Scratch. W trakcie zajęć dzieci będą miały okazję nauczyć się podstaw programowania oraz stworzyć swoje własne animacje, historyjki oraz scenki społeczne. Każde zakwalifikowane dziecko weźmie udział raz w tygodniu w 9 jednogodzinnych zajęciach, w grupach max 4 osobowych, w terminie od 14 października do 23 grudnia 2015. Planowany koszt 1 godziny zajęć wynosi 15 zł na dziecko. Zajęcia odbywać się w Centrum Autyzmu na ul. Szopkarzy 8 w poniedziałki lub środy:

• godz. 17:00, grupy kontynuujące

• godz. 18:00, grupy początkujące.

Przewidujemy 3 grupy dla dzieci kontynuujących (informacja zostanie przesłana na skrzynki e-mail) oraz 3 grupy dla nowych dzieci. Ilość miejsc ograniczona.

Rodziców dzieci zainteresowanych uczestnictwem dzieci w grupach początkowych prosimy o wypełnienie elektronicznej ankiety on-line.

Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1MDikrpwQP6GEdZjBZ2e5wZWC9HTO1YbASnuqChtrsg8/viewform Termin zgłoszeń dla nowych dzieci upływa dnia 16 października 2015r.

W terminie od 17 października, wybrane dzieci zaprosimy z rodzicami na dodatkowe spotkanie rekrutacyjne, którego celem będzie określenie predyspozycji i gotowości dziecka do udziału w projekcie.,

Kryteria przyjęcia dziecka do projektu:
- Umiejętność czytania
- Umiejętność pisania
- Umiejętność obsługi komputera (mysz, klawiatura)
- Zdolność do samodzielnej pracy przy stoliku
- Zainteresowanie programem Scratch (podczas rekrutacji)

Uwaga: Dzieci uczyć się będą na własnych laptopach przyniesionych z domu

Zapraszamy

Ale czym tak właściwie jest Scratch?

Scratch jest graficznym językiem programowania, którego można używać za darmo. Dzięki niemu można tworzyć interaktywne historyjki, gry, animacje, muzykę, sztukę czy prezentacje. Wystarczy tylko przeciągać i upuszczać kolorowe bloki. Można swoje programy wgrywać do internetu, aby dzielić się nimi z innymi programistami Scratcha z całego świata. Scratch został zaprojektowany do zabawy, samodzielnej nauki i rozwijania kreatywności.

Dla kogo przeznaczony jest Scratch? Scratch został stworzony z myślą o młodych osobach w wieku powyżej 8 lat, aby pomóc im rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność niezbędną w XXI wieku. Podczas tworzenia programów dzieci poznają ważne koncepcje matematyczne i informatyczne rozwijające ich kreatywność, logiczne rozumowanie, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy z innymi.

Czy Scratch jest przeznaczony dla dzieci ze spektrum autyzmu?

Docelowo nie był dla nich tworzony. Ale my uważamy że dla dzieci z wysoko funkcjonującym autyzmem lub zespołem Aspergera jest idealny do rozwijania ich kreatywność i i logicznego myślenia. Nasze praktyczne doświadczenia potwierdzają nasze przypuszczenia

Zapraszamy

Zespół projektu ctrlScratch

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.