ctrlAutyzm

CtrlAutyzm adresowany do dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Celem projektu jest rozwój umiejętności społecznych oraz procesów poznawczych dzieci poprzez opanowanie podstaw języka programowania dla dzieci „Scratch”.

 

Czy Scratch jest przeznaczony dla dzieci ze spektrum autyzmu?

Ale czym tak właściwie jest Scratch?
Scratch jest graficznym językiem programowania, którego można używać za darmo. Dzięki niemu można tworzyć interaktywne historyjki, gry, animacje, muzykę, sztukę czy prezentacje. Wystarczy tylko przeciągać i upuszczać kolorowe bloki. Można swoje programy wgrywać do internetu, aby dzielić się nimi z innymi programistami Scratcha z całego świata. Scratch został zaprojektowany do zabawy, samodzielnej nauki i rozwijania kreatywności.

Dla kogo przeznaczony jest Scratch?
Scratch został stworzony z myślą o młodych osobach w wieku powyżej 8 lat, aby pomóc im rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność niezbędną w XXI wieku. Podczas tworzenia programów dzieci poznają ważne koncepcje matematyczne i informatyczne rozwijające ich kreatywność, logiczne rozumowanie, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy z innymi.

Czy Scratch jest przeznaczony dla dzieci ze spektrum autyzmu?
Docelowo nie był dla nich tworzony. Ale my uważamy że dla dzieci z wysoko funkcjonującym autyzmem lub zespołem Aspergera jest idealny do rozwijania ich kreatywność i i logicznego myślenia.

Nasze praktyczne doświadczenia potwierdzają nasze przypuszczenia

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Krakowskiego Banku Spółdzielczego

ctrlAutyzm - jesteśmy w trakcie realizacji projektu

 Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „ZACISZE” informuje że w partnerstwie z SOSW Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie
w okresie od 15.01.2015 do 18.06.2015 realizowany jest projekt ctrlAutyzm

Projekt przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 lat z autyzmem lub zespołem Aspergera i obejmuje przeprowadzenie cyklu zajęć komputerowych nauki podstaw programowania w języku dla dzieci „Scratch”

Celem projektu jest wsparcie rozwoju dzieci w zakresie kreatywnego myślenia, umiejętności analitycznych oraz poznawczych i społecznych

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie: http://zaciszeautyzmu.pl/projekty/ctrlAutyzm

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Krakowskiego Banku Spółdzielczego

CtrlAutyzm - rozpoczynamy nową edycję

Drodzy Rodzice

Pragniemy Was poinformować, że Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „ZACISZE” w partnerstwie z  S.O.S.W. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie realizuje w okresie od 15.01.2015 do 18.06.2015 projekt pt. CtrlAutyzm - nauka programowania w języku Scratch.

Projekt adresowany jest do dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera, w wieku od 8 lat. Projekt polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć komputerowych z zastosowaniem języka programowania dla dzieci Scratch. W trakcie zajęć dzieci będą miały okazję nauczyć się podstaw programowania oraz stworzyć swoje własne animacje, historyjki oraz scenki społeczne.

Czytaj więcej: CtrlAutyzm - rozpoczynamy nową edycję

Ctrl Autyzm- pierwsze koty za płoty

Projekt „CtrAutyzm” przeznaczony jest dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Polega na prowadzeniu zajęć komputerowych z zastosowaniem języka programowania dla dzieci „Scratch”. Dzięki niemu dzieci mają możliwość nauczyć się podstaw programowania, a następnie stworzyć własne animacje, historyjki czy scenki społeczne.

W terminie od lutego 2014 do czerwca 2014 roku przeprowadziliśmy zajęcia pilotażowe z 4 dzieci w wieku od 8 do 14 lat , przez co zdobiliśmy doświadczenie w prowadzeniu tego typu zajęć. Udowodniliśmy też, że temat programowania i tworzenia własnych programów podoba się dzieciom z autyzmem i zespołem Aspergera oraz że mają oni predyspozycję do pracy z tego typu programami. Mamy nadzieję, że już niebawem zdobędziemy środki finansowe do poradzenia dalszych zajęć z większą liczbą dzieci.

Niebawem linki do programów :)