Turnusy rehabilitacyjne

Turnus rehabilitacyjny to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji dziecka,  połączona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników (np. poprzez udział w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań. Turnusy organizowane dla osób niepełnosprawnych są zazwyczaj kierowane do osób o zbliżonych rodzajach niepełnosprawności.

Istotnym elementem jest to że dzieci przebywają na takim turnusie wraz z rodzicem/rodzicami, a często uczestniczą w nich całe rodziny. Tym samym spędzamy razem wakacje, jednocześnie zapewniając dziecku niezbędną terapię, co w przypadku dzieci z autyzmem jest istotne.

Turnusy Rehabilitacyjne refinansowane przez PFRON znajdują się w Centralnej Bazie Danych Ośrodków i Organizatorów Turnusów dla Osób Niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć

  • odpowiedni wniosek o dofinansowanie (zawiera oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie),
  • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  • wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny sporządzony nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku.

Procedura i niezbędne dokumenty do pobrania ze stron PFRON

W Krakowie dokumenty o dofinansowanie składa się w:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
30-529 Kraków, ul. Józefińska 14
tel. 12 616-54-07, 12 616-54-27 fax. 12 616-54-28
REGON: 351505308, NIP: 677-17-34-298
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W Polsce kilka organizatorów zajmuje się organizacją turnusów zorientowanych na autyzm, m. in. Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka KLEKS,turnusy z TAIRON. Na bazie ebon można wyszukać też inne turnusy link

Zachęcam do zapoznania się z informatorem przygotowanym przez Fundację Synapsis, dotyczącym warunków jakie należy spełnić, by ubiegać się o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych oraz trybem składania i rozpatrywania wniosków. (stan prawny na dzień: 2 grudnia 2009 r).