2011r "Chcą oswajać z autyzmem" Dziennik Polski

Dziennik Polski

Chcą oswajać z autyzmem

23 listopada 2011

ZDROWIE. W ramach Międzynarodowego Tygodnia Autyzmu, w kinie Mikro, 24 i 25 listopada odbędzie się I Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera.

- Z doświadczeń terapeutów i rodziców dzieci autystycznych wynika, że wiedza na temat autyzmu wśród społeczeństwa jest niewielka. Zazwyczaj ogranicza się do wrażeń pozostawionych po takich filmach jak "Rain Man" - przyznaje psycholog Jolanta Otałęga, prezes krakowskiego NZOZ Ośrodek dla Osób z Autyzmem. - Autyzm jest zresztą częstym tematem podejmowanym przez autorów seriali, filmów i książek. Jednak obraz osób z autyzmem i zespołem Aspergera często jest w nich bardziej mityczny niż rzeczywisty.

W czasie przeglądu widzowie będą mogli obejrzeć filmy autentyczne, nie upiększone. Naszym celem jest bowiem szerzenie prawdziwej wiedzy na temat sytuacji osób z autyzmem i ich funkcjonowania w społeczeństwie. Większa wrażliwość społeczna, oswojenie z tym trudnym tematem pomoże osobom zaburzonym i ich rodzinom w codziennym życiu. Impreza skierowana jest do wszystkich krakowian, problemu nie da się bowiem uniknąć ani obejść, ponieważ na całym świecie notuje się wzrost liczby zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Podczas I Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera w kinie Mikro (przy ul. Lea 5), w czwartek o godz. 17 widzowie będą mogli obejrzeć film "Temple Grandin", natomiast o godz. 19 - "Czarny balonik". W piątek o godz. 17 zaprezentowany zostanie film "Na imię ma Sabine"; o godz. 19 - "Mary i Max".

Organizatorami przeglądu są: NZOZ Ośrodek dla Osób z Autyzmem oraz Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Autystycznych "Zacisze". W hallu kina można będzie obejrzeć wystawę prac plastycznych dzieci z autyzmem.

Artykuł opublikował Dziennik Polski

Artykuł na stronie Dziennika Polskiego

 

Autor (DD)