autyzm nie przegap - Przegląd Filmów o autyzmie i zespole Aspergera

niesamowita wystawa na 7 Przegladzie filmów o autyzmie i Zespole Aspergera

Każdy z nas nosi w sobie OBRAZ ŚWIATA, w jakim chciałby żyć. Dla jednych to będzie miejsce cudowne, niezwykłe, a może baśniowe, a dla innych przestrzeń, w której będzie panowała uczciwość, jasne i klarowne zasady postępowania, wzajemne zrozumienie, szacunek, prawda i życzliwość.
Bo każdy z nas chciałby żyć w świecie, w którym będzie mu dobrze.     
Gdzie - Ludzie będą funkcjonować według konkretnych akceptowanych przez wszystkich reguł, POZWALAJĄCYCH nie tylko na nie popełnianie błędów, ale sprawiających, że nie będziemy mieli do siebie nawzajem pretensji, ani żalów.
Taki świat, w którym my nie będziemy rozczarowaniem dla innych a inni nie będą nas rozczarowywać.
Na korytarzu goszczącego nas KINA MIKRO można zobaczyć wystawę prac dzieci, które w barwach niebieskich pokazały nam swój idealny świat.
Ten kolor niebieski, który towarzyszy słowu AUTYZM lub określeniu ZABURZENIA ZE SPEKTRUM AUTYZMU ma głęboki wymiar. To symbol nieba, czegoś idealnego, wewnętrznego, tego, co w duszy nam gra, w tonacji dźwięków nieprzeszkadzających wrażliwym uszom.
Niebieski ma wiele odcieni, ale z całą pewnością to woda, niebo, chmury, rozkosze nieba, raju, to dobro i delikatność, wolność szybowania w przestworzach, to fantazja i nierealność, magia, marzenia. To nie tylko kolor i barwa ale to czystość morza i oceanów …puszystość i przytulność chmur, z którymi ta barwa nam się kojarzy.
Każdy chce w swoim świecie głęboko oddychać pełną piersią czystym NIEBIESKIM POWIETRZEM. Czynić to w taki sposób, aby poczuć swoje istnienie. Bo człowiek chce być sobą. Chce być swobodny, a nieograniczony.                     
 Do tego wszystkiego (do uczuć, emocji, obrazów i skojarzeń) MAJĄ nas odwoływać TE RYSUNKI NA KORYTARZU KINA.  A filmy …?

Czytaj więcej: niesamowita wystawa na 7 Przegladzie filmów o autyzmie i Zespole Aspergera

7 Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Po raz siódmy w ramach Międzynarodowego Tygodnia Autyzmu zapraszamy do Kina Mikro na Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera.
W trakcie tegorocznego Przeglądu zaprezentujemy 6 filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. czeski "Normalny Autystyczny Film" Miroslava Janka - według krytyków jeden z najlepszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych 2016 roku, czy amerykański dokument "Off the Rails" (Nie po kolei). Dodatkowo zapraszamy na spotkania z gośćmi: Kosmą Moczkiem – self-adwokatem, informatykiem, fotografem, osobą ze spektrum autyzmu oraz dr. Irą P. Heilveilem – psychologiem klinicznym, terapeutą, nauczycielem akademickim University of California w Los Angeles i producentem filmu "Autism in Love" (Autyzm i Miłość).
Nowością tegorocznego Przeglądu będzie specjalny seans skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej - chcielibyśmy zaproponować uczniom możliwość zmierzenia się z problemem braku tolerancji wobec inności przez pokazanie perspektywy osoby, która boryka się z odrzuceniem oraz przemocą w dokumencie "I Am Me" (Jestem Sobą).
Wydarzeniem towarzyszącym będzie – jak co roku – wystawa w hallu Kina Mikro.
Do udziału w Przeglądzie zapraszamy szczególnie osoby nie związane profesjonalnie z tematem autyzmu.

Czytaj więcej: 7 Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Spotkanie z Katią Schrödinger

W dniu 25 listopada 2016 w ramach VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera odbyło się spotkanie z Katią Schrödinger autorką bloga "Koci Świat ASD"

 

 

 

 

26.XI.2016 godz 19:30 Don Juan - zwiastun

  W ramach autyzm nie przegap - VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera zapraszamy w dniu 26 listopada 2016 (sobota) o 19:30 DON JUAN

Tytuł: Don Juan

 Reżyseria: Jerzy Śladkowski

 Zdjęcia: Wojciech Staroń
 Produkcja: Szwecja, Finlandia, 2015

 Rosja, Niżny Nowogród. 22-letni wycofany, nieśmiały i nieporadny Oleg to student ekonomii, który ma objawy zespołu Aspergera. Jest niedojrzały społecznie i nie do końca dorósł jeszcze do roli mężczyzny. Za wszelką cenę poszukuje miłości i akceptacji, której nie jest w stanie znaleźć. Choć otacza go wiele osób, które chcą mu pomóc, ich działanie okazuje się bezskuteczne. Dominująca, neurotyczna i histeryczna matka Marina za wszelką cenę chce wyrwać syna z życiowego letargu i różnymi metodami próbuje otworzyć go na świat. Przede wszystkim jednak usiłuje znaleźć mu dziewczynę. Wymyśla niecodzienne terapie, aż w końcu znajduje teatralną grupę przygotowującą kostiumową wersję spektaklu „Don Juan”, w którym Oleg ma zagrać tytułową rolę. Kontrast pomiędzy romantycznym stylem bycia legendarnego francuskiego libertyna a niedostatkami w osobowości Olega okazuje się tak wyraźny i silny, że prowadzona w ten sposób terapia nabiera ironicznego, wręcz satyrycznego wyrazu. Akcja ratowania Olega z życiowej depresji i zrobienia z niego mężczyzny ma jednak pozytywne zakończenie. Pomoc przychodzi nagle i z zupełnie nieoczekiwanej strony. Na horyzoncie pojawia się piękna aktorka Tania, która zmienia nieporadnego studenta nie do poznania. Najskuteczniejszą terapią dla Olega okazuje się jednak udział w filmie – to bycie przed kamerą trwale modyfikuje jego zachowanie i reakcje. Reżyser filmu przyznaje: „Jedyną osobą, która permanentnie starała się wykorzystać obecność kamery na swoją korzyść był Oleg. Rozgryźliśmy go po kilku dniach. Najlepszy materiał kręciliśmy, gdy Oleg głęboko wchodził w to, co działo się z nim lub wokół niego, gdy pozwalałem innym robić z nim rzeczy, które musieli zrobić, na przykład podczas terapii, osobistego treningu, rozmów, kłótni czy flirtu. Pod koniec zdjęć Oleg stał się bardzo oddanym przyjacielem, człowiekiem znacznie dojrzalszym niż był na początku, a być może również znacznie lepszym ode mnie reżyserem filmu dokumentalnego. Co się stało? To proste: my „nauczyliśmy” się czytać jego osobowość, a on „nauczył” się czytać nas samych. Zrozumiałem, że on wcale nie wygłupia się tak bardzo, jak sądziłem”. Reżyser nazwał swój film „dokumentalnym obrazem na poprawę nastroju”.

 

26.XI.2016 godz 18:00 Życie animowane - zwiastun

 W ramach autyzm nie przegap - VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera zapraszamy.
 W dniu 26 listopada 2016 (sobota) o 18:00 ŻYCIE ANIMOWANE

  tytuł oryginalny: Life, Animated

  reżyseria: Roger Ross Williams

  muzyka: Todd Griffin

  zdjęcia: Thomas Bergmann

  produkcja: Francja, USA 2015

 

 

Biograficzna opowieść o podróży autystycznego syna laureata Nagrody Pulitzera Rona Suskinda, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disney'a uczył się jak żyć w prawdziwym świecie. Dokumentacji tej niezwykłej historii podjął się się Roger Ross Williams, laureat Oscara z 2010 roku.
Zapraszamy Państwa oraz widzów, aby wspólnie towarzyszyć bohaterom tej niezwykle ciepłej historii. Film bez wątpienia zdobędzie serca odbiorców w każdym wieku, przedstawiając nam prawdziwą historię rodziny, która wygrywa z jak najbardziej prawdziwym problemem, jakim jest choroba dziecka, dając nam absolutnie bajkową, ale przede wszystkim najprawdziwszą nadzieję na szczęśliwe zakończenie.